
БИЛКОВИ СМЕСИ за различни неразположения на човешкото тяло, които практиката е доказала за ефективни. Народа е казал: „Сговорна дружина, планина повдига“. Така е и с билките. Комбинацията от няколко подходящи билки, биват по-въздействащи на човешкото тяло, отколкото една самостоятелна. Това е благодарение на разнообразните химични съединения: алкалоиди, гликозиди, сапонини, полизахариди, танини, флавоноиди, лигнани, кумарини, етерични и тлъсти масла, витамини, микроелементи и др. В най-голяма степен, активните вещества в билките са алкалоидите – органични вещества с основен (алкален) характер, съдържащи азот.
Много важно за резултата от лечение е и определеното съотношение между присъстващите в комбинацията билки в БИЛКОВИ СМЕСИ. Освен съдържанието на биохимичния състав, огромно значение има и техните темпериращи и хидратиращи свойства. При „влажни“ заболявания, като бронхиални възпаления се използват сухи и горещи по природа билки, като риган, мащерка… При „горещи“ заболявания, като неврози се използват хладни билки, съответно лавандула, мента, валериана. В други случаи се използва принципа за въздействие на подобното с подобно. Така, че правилната комбинация от различни билки и съответно, съобразени с дадения конкретен индивид, дават добри резултати.
Съвременната медицина датира от около 300 години, докато тъй наречената алтернативна медицина е още от зараждането на цивилизацията.
През последните години има засилен интерес към билки и билколечение. Все повече хора предпочитат да заложат на лечението си с неагресивни вещества, отколкото да натоварват организма си с химични съединения, които не се знае какви реакции може да предизвикат в организмите им.
Всяка билка може да бъде използвана по различен начин и с различно предназначение. Дозировката може да излекува, но може и да влоши състоянието на използващия билкова отвара. За това добър вариант е да се консултирате със специалист по терапия и лечение с билки.
„Здравето на човека зависи от четири неща: от силата на неговия дух; от добротата на неговата душа; от светлината на неговия ум;, от мекотата на неговото сърце…“ Петър Дънов
За да придобие човек тия качества, трябва да има знание.